چند رسانه
اخبار استان
اختصاصی خبر چگنی؛ دریکوند عنوان کرد؛

سرپرست منابع طبیعی شهرستان چگنی گفت: کل استخراج مجاز معادن شهرستان حدود 485000 تن در سال است، در حالی که سالانه حدود1،400،000 تن استخراج می گردد.

کد خبر: ۲۸۳۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۹

دریکوند در گفتگو با خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری خبر چگنی، با اشاره به فعالیت معادن سنگ شهرستان چگنی افزود: نظر به این که معادن از جمله ذخایر خدادادی موجود در عرصه های منابع طبیعی می باشد و با توجه به نیاز مردم نسبت به تامین مصالح ساختمانی، بهره برداری اصولی ازاین ذخائر الزامی است لذا در جهت جلوگیری از تخریب عرصه های منابع طبیعی ، بایستی به اثرات منفی حفر معادن بر روی منابع طبیعی و محیط زیست نیز توجه کرد.

 

05_resize.jpg
 
06_resize.jpg

دریکوند در خصوص وضعیت معادن سنگ در شهرستان چگنی بیان داشت: معادن سنگ شهرستان چگنی قریب به 32 سال است که بصورت شبانه روزی فعالیت استخراجی داشته که اثرات منفی زیادی بر منابع طبیعی و محیط زیست اطراف خود دارند. تعداد معادن شهرستان چگنی از لحاظ آمار و ارقام18فقره معدن فعال و 12 فقره معدن غیرفعال می باشد.

  

وی اضافه کرد:  کل استخراج مجاز معادن شهرستان حدود 485000 تن در سال است، در حالی که سالانه حدود1،400،000 تن استخراج می گردد،که حدود یک میلیون تن آن بصورت غیر قانونی برداشت می شود.  میزان سرمایه گذاری معادن حوزه ی شهرستان، 122889 میلیون ریال با اشتغالزایی حدود 1000نفر( حدود361نفر بطور مستقیم و مابقی به صورت غیر مستقیم) می باشد.

 

11_resize.jpg
 
12_resize.jpg

 

 

سرپرست منابع طبیعی شهرستان با اشاره به فرصت های استخراج از معادن افزود: این معادن  باعث ایجاد اشتغال پایدار

و ایجاد تولید و درآمداز طریق فرآوری سنگ می شود.

 

وی همچنین در مورد تهدیدهای استخراج معادن سنگ بیان داشت: این معادن تهدیدهایی نیز دارند که عبارتند از :

1-تخریب جنگلها، مراتع و مزارع و نهایتاً تهدید جدی چشمه سار‌ها و آب‌های زیرزمینی

2-تهدیدی جدی برای قطب دامپروری در شهرستان

3-فرسودگی راههای ارتباطی از طریق تردد ماشین آلات حامل سنگ

4-بی خانمان شدن خانواده های زیادی بر اثر تصادف با ماشین آلات مذکور

5-مسموم شدن آب‌های سطحی و زیرزمینی(وجود جیوه و سرب در کانی های معدنی)

6-از بین رفتن اکوسیستم طبیعی منطقه

7-از بین رفتن شرایط زیست محیطی برای ساکنین منطقه

8-به خطر افتادن زندگی جانوری و گیاهی مخصوصا گیاهان دارویی

9-تاثیر منفی بر شرایط آب و هوایی منطقه در دراز مدت و صد‌ها موردی که بر کشاورزی و دامپروری منطقه اثرات سوءمی گذارد.....

دریکوند تاکید کرد: انفجار‌های مهیب، غرش بولدزر و لودر و چکش‌های ضربه زن، سلب آسایش و امنیت روحی و روانی، با آلودگی صوتی و گردوخاک متصاعده از تخریب و ایجاد آلودگی‌های حاد تنفسی، ناشی از فعالیت معادن زندگی اهالی روستاهای اطراف معادن را با خطر جدی مواجه ساخته است .

 

18_resize.jpg
 
19_resize.jpg

 

وی با اشاره به قانون و استخراج از معادن یادآور شد: به استناد قانون اصلاح قانون معادن بهره برداری از معادن پس از طی مراحل قانونی و اخذ پروانه بهره برداری مجاز می باشد. به استناد ماده 3 قانون معادن سال 77 مواد معدنی به سه طبقه تقسیم می شوند که معادن سنگ شهرستان چگنی در زمره مواد معدنی طبقه دو قرار دارند.

دریکوند  تصریح کرد: به استناد ماده 17اصلاحیه قانون معادن(ماده 25 قانون معادن)چنانچه محدوده عملیات معدنی در منابع ملی و طبیعی واقع شده باشد به منظور جبران خسارت ناشی از اکتشاف یا بهره برداری مواد معدنی هزینه های ناشی از این خسارات به ماخذ 15 درصد درآمد دولت ناشی از اکتشاف ...و همچنین 12 درصد از کل حقوق دولتی که توسط وزارت صنعت ،معدن و تجارت وصول می گردد و به حساب خزانه داری کل کشور که از طریق وزارت جهاد کشاورزی تعیین می شود واریز می گردد تا برحسب مورد و در طی عملیات معدنی نسبت به احیاء و بازسازی محل عملیات معدنی اقدام گردد. که به استناد همین قانون مبلغ 12 درصد حقوق دولتی که جهت احیاء و جبران خسارت وارده به منابع طبیعی محل منظور شده چنانچه فقط بهره برداری های قانونی را لحاظ نماییم سالانه می بایست مبلغی در حدود 1340میلیون ریال در اختیار این اداره قرار گیرد همچنین بابت 15 درصددر آمد دولت مبلغی در حدود 1850میلیون ریال جهت زیرساخت ها و توسعه شهری در اختیار فرمانداری محل قرار گیرد درصورتی که تاکنون مبلغی در این راستا به شهرستان اختصاص داده نشده است.

http://www.8pic.ir/images/13929361136081139399.jpg

وی بیان داشت: همانطوری که گفته شد معادن حوزه شهرستان جزء معادن طبقه دو می باشند،که به استناد بخشنامه شماره 100/7539 مورخ 79/9/10 وزیرصنایع و معادن وقت (مهندس جهانگیری)این معادن جهت اکتشاف و بهره برداری نیاز به اخذ استعلام و مجوز از منابع طبیعی ندارند  لازم به توضیح است که بر اساس این بخشنامه بهره برداران ملزم به حفظ پوشش جنگلی می باشند که این امر باعث وارد آمدن خسارات جبران ناپذیری به پیکره منابع طبیعی شهرستان گردیده که با پیگیری های صورت گرفته از طریق سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور خوشبختانه بخشنامه مذکور در سال 1388 بدلیل مغایرت باقانون کان لم یکن اعلام گردید اما در این مدت بسیاری از معادن حوزه شهرستان چگنی مجوز فعالیت در سطوح چند ده هکتاری اخذ نموده اندکه علیرغم تخریب زیاد و پیگیری های حقوقی تاکنون نتیجه ای حاصل نگردیده.

 

 

 

سرپرست منابع طبیعی شهرستان چگنی  با اشاره به بهره برداری بیش از حد مجاز از معادن سنگ شهرستان اضافه کرد: بهره برداری غیر اصولی از معادن عامل اصلی تخریب گسترده منابع طبیعی به شمار می رود ودر صورتی که بهره برداران مقررات واصول اصلی بهره برداری را رعایت کنند سطح تخریب منابع طبیعی وملی بسیار کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: تعداد معادن شهرستان از لحاظ آمار و ارقام، در قالب 18 شرکت تعاونی فعالیت داشته، در حالی که حدود 50سینه کار در این شهرستان فعالیت استخراجی دارند.

دریکوند خاطرنشان کرد: در راستای نظارت بر فعالیت های معدن داران اداره منابع طبیعی شهرستان چگنی اقدام به نقشه برداری محدوده تخریبی 9معدن در حوزه استحفاضی نموده که مساحتی حدود 165.8 هکتارتخریب عرصه های جنگلی را بدنبال داشته،به طور میانگین هر معدن سطحی حدود 18.42 هکتارتخریب نموده است.

 

 

چه باید کرد؟؟؟

همسویی ادارات مرتبط در جهت ساماندهی معادن

 وصول خسارت های وارده به عرصه های منابع طبیعی

احیای مجدد عرصه های تخریب شده، توسط معدن داران

محدود کردن حفر معادن سنگ به اندازه ی نیاز مردم جامعه

حفر معادن به نحوی که کمترین آسیب به محیط زیست و منابع طبیعی وارد شود.

تشکیل اکیپ های کارشناسی جهت بررسی وضعیت معادن

نظارت مستمر بر فعالیت معدن داران

11_resize.jpg
 
12_resize.jpg
 
18_resize.jpg
 
19_resize.jpg
 
24_resize.jpg

 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
 
ایمیل:
 
* نظر شمـا:
 
 

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: