چند رسانه
اخبار استان

غار دوشه، يکي از غارهاي تاريخي شهرستان چگنی است که در روستاي «کرشوراب» از توابع شهرستان چگني واقع شده و حاوي نقاشي‌ها و کتيبه‌هاي تاريخي متعدد و جالب مربوط به حدود 10 هزار سال پیش می باشد.

کد خبر: ۳۴۵۳
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۲

به گزارش خبر چگنی به نقل از  سفيرافلاك ، غار دوشه، يکي از غارهاي تاريخي استان لرستان است که در روستاي «کرشوراب» از توابع بخش چگني خرم‌آباد واقع شده و حاوي نقاشي‌ها و کتيبه‌هاي تاريخي متعدد و جالب توجه است.

55313.jpg

 

عزیزی سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان چگنی در این باره می گوید: براي ورود به غار بايد از غرب «تنگة دوشه» به بالاي کوه صعود کرد. ارتفاع سقف تا کف غار در حدود پنج متر است. داخل آن به شکل دايرة منظم است که انحناي اين غار در درة آرش «الشتر» واقع شده و در گويش محلي به «مرسمسا» مشهور است.

2013110513094312_54.jpg

وی تصریح: طول غار نزديک به 70 متر، عرض دهانه آن 6 متر، پهناي داخل آن 7 متر و بلندي دهانه آن 70/3 متر است. در کف اين غار، تعدادي سنگ چخماق ديده شده است. اين غار در بالاي محلي قرار دارد که از آنجا سنگ‌هاي تراش خورده‌اي را براي ساختمان سازي آورده‌اند که نشان مي‌دهد، بيش‌ترين سنگ‌هاي بناها و آثار مهم الشتر يا سنگ قبرها را از اين مکان تهيه کرده‌اند.

20131105130942871_50.jpg

عزیزی اضافه کرد: این غار حاوى نقاشى‌ها و کتیبه‌هاى تاریخى متعدد و جالب توجه است. قدیمی ترین آثار نقاشی یافت شده درایران مربوط به دوران نوسنگی حدود ۸ هزارسال قبل ازمیلاد بوده که برصخره های غار دوشه لرستان است.

20131105130942902_51.jpg

th.jpg

براى ورود به غار باید از غرب تنگه دوشه به بالاى کوه صعود کرد. ارتفاع سقف تا کف غار در حدود پنج متر است. داخل آن به شکل دایرة منظم است که انحناى قسمتى از دیواره‌هاى آن به علت پیش‌آمدگى دیوارة کوه به هم پیوسته است. بر دیواره‌هاى مسطح این غار، حدود 110نقش با رنگ سیاه نقاشى شده است.بر دیوارة غربى آن نیز به جز نقش‌هاى یاد شده، دو کتیبه وجود داشته که یکى به کلى از بین رفته و نیمى از دیگرى نیز محو شده است. مهم‌ترین علت سالم ماندن نقوش کتیبه، دورى از عوارض طبیعى است. ‏در دهانه حفره‌هاى انتهایى غار، ‌استخوان‌هاى انسان و حیوان و سفال‌هاى شکسته یافت شده است. غار دوشه یک اثر تاریخى و طبیعى است و جزء میراث ملى ایران در شهرستان چگنی به شمار مى‌آید.‏

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: